Novinky ze světa menších a malých tiskáren

31. 3. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)

Svět se neustále mění a vyvíjí. Spolu s ním se pod tlakem dění v posledním roce změnila také fyzická docházka na pracoviště a potažmo i firem. Nijak výrazně však neklesla potřeba tisku (a třeba i skenování) dokumentů a dalších materiálů…

Řada firemních zaměstnanců, ale živnostníků či běžných domácích uživatelů v posledních měsících řešila nutnost práce z domova, která se stejně jako práce v kanceláři často neobejde bez zpracování fyzických dokumentů, ať již jde o smlouvy, dokumentaci, či nejrůznější návrhy či náhledy. Bez tisku a skenování to bohužel ani v roce 2021 stále dost dobře nejde. Jen málokdo si však mohl vzít tiskárnu z práce či kanceláře, protože těch nebývá tolik a pak také bývají velké, neforemné a pro nasazení v domácnosti zkrátka nevhodné.

Naštěstí je dnes k dispozici množství produktů schopných výše popsané potíže elegantně vyřešit.  Následující dvě stránky jsme proto vyhradili nejaktuálnějším novinkám ze segmentu tiskáren a multifunkcí, které jsou pro nasazení v domácnostech či malých kancelářích vhodné a často s ním již od výroby počítají.

Brother

Jedním ze zavedených výrobců na českém a slovenském trhu je společnost Brother, která během letošního jara inovuje hned ve dvou produktových skupinách. Řada přístrojů InkBenefit zahrnuje nové modely DCP-T220, DCP-T420W, DCP-T520W, DCP-T720DW a MFC-T920DW, které v nabídce nahrazují doprodávané přístroje. Jednotlivé modely se samozřejmě liší cenou i výbavou s tím, že nejvybavenější multifunkce MFC-T920DW tiskne rychlostí až 17 stran za minutu, disponuje automatickým oboustranným tiskem a automatickým podavačem na 20 listů, drátovým i bezdrátovým připojením a 4,5cm LCD displejem pro snadnější obsluhu. Zejména díky lákavému poměru mezi cenou a výkonem by mohl být pro zákazníky zajímavý i model DCP-T720DW.

Novinkami v sérii TonerBenefit jsou modely DCP-B7500D a MFC-B7710DN, které vycházejí ze stávajících modelů, ale díky určitým ústupkům v možnostech připojení (DCP-B7500D postrádá Wi-Fi i LAN, zatímco MFC-B7710DN postrádá Wi-Fi) je lze nabídnout za nižší cenu.

Canon

Společnost Canon představila nejnovější přírůstky v produktových řadách multifunkčních zařízení i-Sensys a Maxify včetně prvního modelu Maxify s technologií doplňování inkoustu MegaTank.

Barevná laserová multifunkce i-Sensys MF832Cdw dokáže tisknout barevně rychlostí až 38 stran za minutu a skenovat rychlostí až 150 obrazů za minutu. Díky podpoře formátů A4, A5, A5R a A6 je zařízení vhodné pro nasazení v různých malých kancelářských prostředích. Zaujme i maximální kapacita zásobníků 2 300 listů či přehledná dotyková obrazovka s úhlopříčkou 17,8 cm.

Dvojice inkoustových multifunkcí Maxify GX6040 a GX7040 v kompaktním stolním provedení nabízí rychlé kopírování a skenování. Jako první v této řadě nová zařízení nabízejí způsob doplňování zásobníků inkoustu označovaný jako MegaTank. Vyznačují se snazší údržbou a jednodušším ovládáním pomocí přizpůsobitelného dotykového LCD displeje s úhlopříčkou 6,9 cm. Obě zařízení podporují široké spektrum tiskových médií od obálek až po plakáty dlouhé 1,2 m.

S ohledem na postupující přechod na hybridní pracovní prostředí musejí kancelářská zařízení umožňovat spolupráci i uživatelům, kteří nejsou fyzicky přítomni na pracovišti. Nové modely i-Sensys MF832Cdw i Maxify GX6040/GX7040 nabízejí chytré připojení spolu se vzdáleným monitoringem, správou a obsluhou. Uživatelé i-Sensys MF832Cdw mohou tisknout, skenovat, kopírovat, připojovat se ke cloudovým službám pomocí aplikace Canon Print Business a využívat kompatibilitu se stávajícím softwarem a technologiemi včetně hojně využívaných AirPrint a Mopria. Nechybí podpora Microsoft Universal Print. Bezpečnost by pak měla zajistit přítomnost řešení McAfee Embedded Control.

Epson

Společnost Epson přibližně od začátku roku prodává inkoustové tiskárny EcoTank L6580 a EcoTank L15160, které však svými vlastnostmi a provedením „pasují“ spíše do větších kanceláří s intenzivnějším provozem.

Model L6580 formátu A4 umožňuje tisknout, skenovat, kopírovat a faxovat dokumenty s nízkými náklady na tisk jedné strany a nízkou spotřebou energie díky technologii Heat-Free PrecisionCore. Zařízení se hodí pro tisk stovek stran kvalitních výtisků, disponuje Wi-Fi i Ethernet připojením i podporou mobilního tisku a je připraveno okamžitě zvýšit produktivitu pracovního týmu. Tisk probíhá rychlostí až 25 stran za minutu a skenování rychlostí až 27,5 obrazu za minutu.

Epson EcoTank L15160 formátu A3+ přichází s bohatou nabídkou funkcí a taktéž s nízkými náklady na tisk jedné strany. Mezi klíčové benefity patří vysoká rychlost tisku i skenování, dva přední zásobníky na 250 listů papíru, zadní podavač na 50 listů a automatický podavač dokumentů s kapacitou 50 listů. Stejně tak přijdou vhod i široké možnosti konektivity nebo dotykový LCD displej s úhlopříčkou 10,9 cm.

Větší obměna nabídky tiskáren a multifunkcí by měla u Epsonu postupně proběhnout v dalších měsících.

HP Inc.

Společnost HP aktuálně uvádí na český a slovenský trh tiskárny řady HP LaserJet Enterprise 400, které díky svému provedení a funkcím včetně rozsáhlé možnosti správy a zabezpečení, ale třeba i kompaktním rozměrům najdou uplatnění i při práci z domova. K novinkám patří modely HP LaserJet Enterprise M406dn, HP LaserJet Enterprise MFP M430f, HP Color LaserJet Enterprise M455dn a HP Color LaserJet Enterprise MFP M480f.

Potřebám domácností a malých kanceláří výborně odpovídá např. model HP LaserJet Enterprise M406dn, který se hodí pro univerzální tisk textů i grafických materiálů pro jednotlivce i menší skupiny uživatelů. Zařízení tiskne rychlostí až 42 stran za minutu, a kromě pohodlného a intuitivního ovládání a řady dalších nadstandardních funkcí zaujme např. velkým důrazem výrobce na bezpečnost a správu.

Tiskárny HP se tak mohou pochlubit funkcemi jako HP Sure Start (pro ochranu před zneužitím zranitelností nebo před útoky a také pro případnou automatickou obnovu) nebo bezpečnostní čip HP Trusted Platform Module (chrání identitu zabezpečeného zařízení pomocí certifikovaných privátních klíčů, což ještě zvyšuje ochranu šifrovaných přístupových údajů a dat). Velkou výhodou je také bezproblémová vzdálená správa a úprava nastavení na dálku pomocí programů HP Web JetAdmin a HP JetAdvantage Security Manager.

Lexmark

Společnost Lexmark v nedávné době oznámila refresh nabídky multifunkcí formátu A4, a to jak černobílých, tak i barevných. Za zmínku mimo jiné stojí podpora cloudového faxování, protože fyzicky fax v přístrojích (až na malé výjimky) již nebude. Použité řešení se nazývá etherFAX a zákazníci jeho prostřednictvím získají možnost faxování „bez telefonní linky“. Software se snadno nastavuje a disponuje integrovanými bezpečnostními funkcemi. Uživatel si jej může bezplatně vyzkoušet (tři měsíce nebo 300 stránek – podle toho, co bude vyčerpáno dříve) a následně si v případě potřeby zvolit nejvýhodnější plán.

Co se samotných novinek týká, za pozornost stojí monochromatické multifunkční tiskárny Lexmark MB2236i a MB3442i a barevné multifunkční tiskárny Lexmark MC3224i, MC3426i a MC3326i.

V případě černobílých modelů mohou zákazníci počítat s rychlostí tisku až 34, respektive 40 stran za minutu. Barevné varianty nových multifunkcí Lexmark pak tisknou rychlostí až 22, respektive 24 stran za minutu. O většině dalších vlastností pak již můžeme hovořit společně pro všechny modely, ačkoli jsou mezi nimi samozřejmě i rozdíly, jako je např. doporučený měsíční objem tisku, velikost zásobníků papíru nebo fyzické parametry jako zpracování, rozměry a hmotnost. „Globálně“ však mohou zákazníci počítat s funkcemi a vlastnostmi, jako jsou oboustranné automatické skenování a kopírování, pohodlí dotykového displeje a připojení prostřednictvím Wi-Fi. Nechybí ani další možnosti konektivity (Ethernet či USB) a podpora spolupráce s mobilními zařízeními (aplikace Lexmark Mobile Print a také technologie Mopria a AirPrint). Hodit se může i praktický průvodce nastavením Wi-Fi pro zjednodušení konfigurace připojení. Samozřejmostí je komplexní zabezpečení.

OKI

Žhavou novinkou v nabídce společnosti OKI, která se může rovněž uplatnit i v malých kancelářích či domovech, je kompaktní barevná LED tiskárna C650. Malá, ale výkonná, barevné zařízení formátu A4 přináší vysoký výkon, spolehlivost a možnost tisku na širokou škálu médií. I přes své rozměry je novinka vhodná i pro tisk větších objemů dokumentů.

Tiskárna využívá úspornou digitální LED technologii a poskytuje vysokorychlostní barevný tisk. Poradí si se širokou škálou podkladů, od kancelářských dokumentů až po marketingové a propagační materiály včetně značení a bannerů. Zařízení s rozlišením 1 200 × 1 200 DPI tiskne rychlostí 35 stran za minutu na média s gramáží od 60 do 256 g/m². Zařízení je vybaveno automatickým oboustranným tiskem. Nechybí ethernetový port, USB 2.0 a volitelná Wi-Fi 802.11 a/b/g/n. Je podporován tisk z nejrozšířenějších operačních systémů Windows, macOS, OS X, iOS, Android, Chrome OS a Linux.

Inovativní technologie Space Saving, použitá v modelu C650 pro maximální úsporu místa, kromě malých rozměrů 29 × 39,5 × 43 cm také zajišťuje, že všechny provozní i servisní úkony lze provádět z přední strany zařízení, což dále výrazně snižuje potřebu prostoru pro obsluhu.